Direktlänk till inlägg 12 juni 2013
Detta skrevs för tre år sen, fortfarande sitter Thomas Olson folkpartiet kvar i kommunstyrelsen utan att vilja ta ansvar vad han ställt till med under sin tid som ordförande i den gamla samhällsbyggnadsnämnden.
Att inte politikerna i alla läger sätter mer press på en förklaring från Thomas Olson varför det gick så snett i förvaltningen med våra skattepengar.
Och att komma med att han inte visste hur illa ställt det var understryker väl bara att han inte var kompetent för sin uppgift. Att vara ordförande i en nämnd förutsätter också att man är så intresserad av sin uppgift att man hänger med och kräver information om vad som händer i förvaltningen man har politiskt ansvar för. Vad jag förstår så lägger han hela skulden på förvaltningschefen att det gick som det gick.
Hur länge skall vi vänta på en revision av samhällsbyggnads-
förvaltningen ?
Inte skall väl resultatet av en polisutredning var avgörande i bedömmningen hur förvaltningen förvaltar kommuninnevånarnas intresse. Den information som kommit fram hur förvaltningen följer de regler som skall omfatta verksamheten borde räcka för att ta ställning till en revision.
Det är kommuninnevånarnas intresse ni har fått mandat av kommunfullmäktige att tillvarata inte era politiska kolleger i nämnderna.
Hur kan revisionen förbise sådana faktum som att inte ta in offerter, man gömmer kostnader i verksamheter där de inte hör hemma, man gör hyreskalkyler för beslut som inte täcker kostnaderna, man har ingen ordning på investeringsbudgetar, man flyttar pengar mellan investeringar, man gör inga uppföljningar med redovisning, mm
Hur är det med Örnäs Camping ? I vanlig ordning så upprättar samhällsbyggnads-
nämnden ett förslag till avtal för att driva Örnäs som inte på något sätt täcker kost- naderna för kommunen, men som kommunstyrelsen stoppar i sista stund. Ett mycket klantigt förfarande av kommunen som inte i god tid gav signaler till den tänkta arrendatorn som förberett övertagandet på ett seriöst sätt med avtal och anställda.
Hur är det med de kapitalkostnader som belastar Örnäs camping, stämmer de med verkligheten, eller har campingen används som ett kostnadställe för mer eller mindre siriösa satsningar i andra verksamheter inom förvaltningen ?
Man överförde kostnader från ridhuset till campingen förra året, finns det fler sådana transaktioner inom förvaltningen ? Man gav turistorganisationen 100 000 kr från gästhamnens intäkter som på inget sätt speglar arbetsinsatsen, kostnaderna la man på småbåtshamnen. Ju mer man intresserar sig för förvaltningens verksamhet, ju mer förvånad blir man att ingen reagerar på sättet att styra förvaltningen.
Dessa fakta om sättet att styra samhällsbyggnadsnämden räcker tydligen inte för en revision. Jag tycker nog att våra revisorer skall ta sin mats ur skolan och avgå.Ni har nog inte den kompetens som erfodras för att se brister i förvaltningarna när ni först skall förlita er till utgången av en polisanmälan för att ingripa.
Framförallt har ni inget civilkurage när ni inte kan stå imot era politikerbröders
påverkan att lägga locket på.
<br" alt="" />OoM5AAAAgAElEQVR4nOy917NlyXXm98vMbY693lR1uUZ3A90NNMAZzNCM
zMyTQhH6N/UuRSj0pCBnNKPRiARIgiBMW3R1dZevW9cdt11m6iHNzn3qNofUDEkFiF1x49
Y9JnfuzJW5vvUtk+J//pP/3RpjsNZirSVe2mCMQUqJEAJhQQgBgLUWYd1vlYn4lfA+gDUCay1SSteu7j8j
hEDKDCEE1uqt12X8f9pm+...
Insändardebatten i PD där Åmålsborna träter om var centrum ligger och hur våra politiker i Åmål skall gå vidare i vad som i fortsättningen skall bli det nya handelscentrumet i staden.. I bland undrar man var det sunda förnuftet finns int...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
|