Alla inlägg under september 2020
Ordvalet ”klan” blir i vänsterns förvridna värld viktigare att angripa än de kriminella familjenätverk som sätter upp vägspärrar i svenska förorter.
Vänsterpartiets Linda Snecker i justitieutskottet tror tydligen att förbjuder man ordet klan så är allt frid och fröjd. För henne är tydligen ordvalet viktigare när polischefen Mats Löfving levererade en samhällsbild som väldigt många vill att den ska vara, där man gärna kopplar ihop etnicitet och kriminalitet och sätter likhetstecken mellan de här företeelserna, säger hon..
Att nu Mats Löfving ryter till och anklagar beslutsfattare och makthavare för att inte ge sitt fulla stöd i kampen mot gängkriminaliteten, det behövs lite mer stake i deras handlande och de bör sluta åka jojjo i sina engagemang för att inte hela tiden anpassa sig efter hur högt medietrycket är. Det är väldigt talande att när polisen tar bladet från munnen och beskriver den vardag som många människa möter då är vänsterns första reaktion att skam belägga polisen. Det är oseriöst.
Kanske på tiden att även vänstern börjar inse verkligheten som den är och inte som man vill den skall vara. Även inom polisen så har man tassat omkring i någon sorts låtsasvärld, om det är för att stå på god fot till ansvariga politiker för att inte störa synen på politikernas invandringspolitiken kan man undra . Om inte annat så blev väl Peter Springares frustration över problemförnekelsen om vissa invandrargruppers höga kriminalitet för mycket för polisledningen att han först omplacerades och sedan utköpt av Polismyndigheten.
Att det sedan tre år senare samma myndighet varna för 40 invandrade kriminella klaner som fostrar sina barn i brottslighet är väl en i mängden på bevis där varken myndigheter eller politiker vill se sanningen i vitögat förrän det är försent. Att som V-ledamoten anklaga polischefen för att vara politisk när man lägger fram fakta om den kriminella utvecklingen i Sverige säger väl en del om hur ansvariga politiker ser på myndigheterna där man tydligen skall vara tysta i församlingen hur illa det än ser ut i verkligheten utan låta politikerna ostörda försvara sina naiva politiska beslut som fått så förödande negativa konsekvenser i samhället.
De som bor i utsatta områden och får sina bilar brända har för länge sedan tröttnat på samhällets daltande med kriminella. Vänsterns universallösning med satsningar på bostäder, skola och arbeten är som att behandla en akut hjärtinfarkt med motionsråd. Kriminella klaner har gått förlorade för den typen av primär prevention. Mot dem måste det till hårdare bud än vad polisen hittills har levererat. Frågan är väl hur länge vi skall börja vänta på att också våra ansvariga politiker förstår allvaret när nu äntligen polisen fått kurage nog att förmedla utan skygglappar vad som försiggår i Sverige.
tn
Hur länge skall lyssnarna och tittarna behöva stå ut med vänsterprofilerna som har public service som sin bas att pumpa ut sin propaganda i etern.? När till och med ledningen i SVT nu erkänt att vänstern har haft för fria tyglar när man leder sina program. Hur skall man annars tolka åtgärderna inför det senaste valet 2018 där några av deras mer välkända profiler blev satta i karantän under valrörelsen. Täppas Fogelberg, Alexandra Pascalidou och Sverker Olofsson kommer inte få leda "Ring P1" framöver. Susanne Ehlin, programmets producent, kommenterar beslutet: "…programledarna ska inte kunna misstänkas för att ha lojaliteter som ligger utanför radiouppdraget…"
En intressant motivering som i praktiken medger att några av Sveriges radios programledare inte uppfyller kravet på opartiskhet som avtalet med staten förespråkar. Att det sedan det finns journalister som tror att när någon attackerar och misstänkliggör journalistiskt innehåll och enskilda journalisters arbete inom public service sår de också frön till hot och hat. Att sätta stopp för den utvecklingen borde vara politikernas högsta prioritet, skriver Erik Halkjaer från Reportrar utan gränser. Frågan är väl om inte han har missuppfattat det fria ordets betydelse när han går ut och förespråkar någon sorts censur där journalistiska insatser inte bör ifrågasättas.
För guds skull kom ner på jorden Erik Halkjaer vi lever inte i någon kommunistisk diktatur där medborgarna vägras uttrycka sitt misshag över politiker eller hur journalister inte lever upp till sitt avtal med staten och public service. Det ligger i politikernas egenintresse att stå upp för pressfrihet och mediernas oberoende, men det betyder inte att journalister med suspekta politiska ideal får härja fritt i etern utan att ta hänsyn till avtalet med staten . När Svenska folket betalar 8 miljarder om året så är det inte för att få politisk vänsterpropaganda i etern utan för att få ett neutralt programutbud där partiska röster kompletteras med lika motröster något som lyst med sin frånvaro sedan länge i public service.
Det finns för många journalister som tror att de är utsedda att rädda världen i någon form - som gärna vill tro att de tillhör den tredje statsmakten som har förmågan att påverka i politiken utan att själva har något konkret att komma med mer än skvaller, påhittade affärer- insinuationer om ditten och datten. Många Journalister sätter sig själva på en hög piedestal i tron att man i sin roll är ett viktigt verktyg i att förändra världen i en riktning som ligger i linje med sin egen politiska agenda. Det är inte de journalisterna som svenska folket vill ha i Publik service.
tn
Annie Lööfs nystart visar sig vara gammal skåpmat sänkta arbetsgivaravgifter och inkomstskatter i tron att det är marknaden som skall rädda småkommunerna - det som visar sig med facit i hand påskyndar utarmningen av servicen på landsbygden. Så om Annie Lööf tror sig vara räddare för landsbygden så är hon i stället med och avfolkar den. Ja, hur kan ett parti med sina rötter på landsbygden vara med och förändra beskattningen av fastigheter så att stockholmare i stora villor i ett slag får sänkt skatt med 60–70 000 kronor och inte måste betala mer i avgift än landsbygdsbor i vanliga standardvillor. De som får skattehöjningar när taxeringsvärdet nu höjs nästa år är de med lågt värderade hus, främst i glesbygden det är de som kommer att riskera kännbara skattehöjningar. Så Annie Lööfs nystart som ska ”skapa en positiv framtid för hela landet”. hur slår den egentligen ut när man synar hennes förslag i sömmarna. ???
Men det mest anmärkningsvärda i sammanhanget är att fortfarande så vill tydligen inte en stor del av medborgarna ta till sig detta utan fortsätter rösta som man alltid gjort och som sina föräldrar gjort. En förblindad boskapshjord som lockas in i hagen med att göras bidragsberoende. Man kan fråga sig hur länge den här ordningen får fortsätta ?
Så kan det gå när politiska parter via skattsedeln göder folket med bidrag för att kunna behålla makten och där väljarna struntar i de politiska resultaten bara man får behålla bidragen. . När man nu också värvar röster med hjälp av religiösa gruperingar där företrädare kommer in i politiken för att locka väljarna att rösta på rätt parti. Där man hela tiden tassar omkring utan att vilja ta ställning i känsliga frågor som stör relationerna i röstfisket. Uppdrag granskning gav väl ett bra exempel på där socialdemokrraterna i Sigtuna lockade in en stor väljargrupp i det socialdemokratiska båset genom att bygga både kyrka och renovera lokaler för ledaren och sponsra kommunens forbollslag via ett byggbolag som i gengälld i stort sett fick monopol i kommunens byggande. Där tyckte Socialdemokraterna tydligen att det var i sin ordning med både sponsrade valstugor- och valafficher. Att sedan hjänan bakom upplägget också valdes in i de Socialdemokratiska högsta partirådet och tydligen satte griller i huvudet på partiet i sin väg för att kunna behålla makten landet det kan man skönja i kontakterna man vårdar i de stora religiösa grupper som har sitt ursprung i länderna man flytt från.
Efter SVT-granskningen: så får Anders Sandén sparken som kommunchef i Åmål av kommunstyrelsen - en förtroendefråga säger S-kommunalrådet Michal Karlsson . Frågan blir väl hur länge Michael Karlsson kan sitta kvar på sin post efter Expressens granskning av hans person. Blir väl också en förtroende fråga i slutändan där det nu det socialdemokratiska partiet i kommunen får visa korten om det även gäller våra politiker. Själv verkar han ta lätt på sina utsvävningar att konsumera utan att betala .
När kommunstyrelsen i Åmål sperkade ut Anders Sunden som kommuchef för att han saknar förtroende så kan man undra hur länge Socialdemokraternas kommunstyrelseordförande Michael Karlsson har har fortsatt förtoende i sitt uppdrag .
Med en helsida i Expressen speglar väl hur lätt vårt Socialdemokratiska Kommunalråd Michal Karlsson tar på att man måste ha ett förtroende av sina väljare i sitt uppdrag. Men läser man Expressens artikel så verkar han i sitt privata leverne strunta helt i principen att göra rätt för sig i sina privata utsvävningar. Det gäller inte bara mot privata företag utan också mot föreningar och inte minst mot den kommun han är satt att politiskt förvalta. Frågan som väljarna borde ställa sig om inte hans dåliga kompetens att sköta sin egen privata ekonomi också sätter sina spår i den kommunala verksamheten där väl hans köp av en restaurangbyggnad för 8 miljoner blev en flopp som kommer att kosta kommuninnevånarna åtskilliga miljoner i framtiden. Hans rekrytering av sin forna skolkamrat Anders Sunden- före detta S-kommunalråd i Sigtuna- som kommunchef utan att blanda in kommunstyrelsen kommer också bli en dyr affär för kommunen när kommunstyrelsen nu sagt sitt att de saknar förtroende för hans fortsatta tjänst som kommunchef i Åmål. Frågan är väl om inte Socialdemokraternas Michael Karlsson förtroende som kommunalråd också är på upphällning. Att privatkonsumera och sedan låta bli att betala är kanske inte det som skapar förtroende för att kunna fortsätta representera det Socialdemokratiska partiet eller Åmåls väljare i sitt förtroendeuppdrag som kommunstyrelsens ordförande.

Anders Sanden- Åmåls kommunchef har många lik i lasten i samband med hans politikerkarriär visar Uppdrag Granskning
Valet 2010. Socialdemokraterna i Sigtuna kommun leds av ett ungt politiskt stjärnskott Anders Johansson och som skördat närmast osannolika framgångar. Nu kan Uppdrag granskning avslöja vad som fanns bakom succén. En hemlig pakt - mellan Sveriges största parti och Sveriges största byggbolag PEAB. Här får man i programmet följa hur en ledande Socialdemokrat i kommunen Anders Johansson kör med rena maffiametoder för att nå en maktposition i Sigtuna. Här avslöjar Uppdrag granskning att Anders Johansson samarbetar med Sveriges största byggbolag BEAB som har satt i system att smörja s-politikerna i kommunen med tjänster och gentjänster för att få behålla sitt i det det närmast byggmonopol man har i kommunen. Det var inte bara valaffischerna och valstugorna som PEAB stod för visade det sig. När Socialdemokraterna gör sitt sämsta val nationellt 2010 så går Sigtuna mot strömmen och S under Anders Johansson vinner kommunvalet och får över 40% av rösterna,
Om det var var Anders Johansson röstfiske att röstar ni på Socialdemokraterna - så lockade han med att syrianerna skulle få köpa en tomt i kommunen för en krona vilket resulterade i att S tog hem valet med stor marginal.. Att det var relationen med ledarprofilen i Syrianska föreningen Ismet Karmir också Socialdemokrat visar sig i reportaget att allt inte riktigt gått rätt till mellan byggbolaget PEAB - enskilda ledare i det Syrianska föreningen och det socialdemokratiska partiet. Här bakas PEABS kostnader för de socialdemokratiska valstugorna också med ett direkt stöd till ombyggnaden av ledarprofilen Ismet Karmins Pizza som byggds utan byggnadslov med de ledande s-politikernas goda minne kan man tänka som ett tack för valvinsten 2010. Uteblivna hyreskostnader är också något som avslöjats i Uppdrag gransknings reportage. Så går det när Socialdemokraterna och kapitalet strävar mot målet att få behålla makten S den politiska och Byggbolaget PEAB sitt närmast byggmonopol i kommunen.. Att det var Thomas Andersson VD i PEAB som var spindeln i nätet för att alla parter skulle få del av kakan och att det var det socialdemokratiska kommunalrådet Anders Johansson som i första hand hade kontakterna med PEAB. Att sedan PEAB sponsrade det syrianska fotbollslaget och att de de huvudaktörerna i härvan Ismet Karmir , Anders Johansson och Thomas Andersson åkte på en privat resa på några dagar utomlands visar väl också att det finns inte bara affärskontakter utan också personliga relationer som satt ordentliga negativa spår i deras förtroende hos väljarna .
Man blir lite förundrad med facit i hand att inte det socialdemokratiska partiet har bättre koll på sina påläggskalvar när men plockar in Anders Johansson i det socialdemokratiska partiet högsta organ- partistyrelsen - utan att först kontrollera hans CV ordentligt. Samma fråga borde man nog ställa till Kommunalrådet i Åmål som anställt Thomas Andersson -som numera heter Sanden - som kommunchef med den generösa synen han har på mygel och båg för att kunna behålla den politiska makten enligt Uppdrag Granskning.
Här kan ni göra er en egen bedömning om läget genom att klicka in på Uppdrag Gransknings program.
https://www.svtplay.se/video/28021047/uppdrag-granskning/uppdrag-granskning-sasong-21-makt-till-varje-pris?start=auto
https://www.expressen.se/ledare/lat-s-fifflet-i-sigtuna-bli-en-varning-till-valjarna/
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 |
3 | 4 |
5 |
6 |
||||
7 |
8 |
9 |
10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 |
15 |
16 |
17 |
18 | 19 | 20 | |||
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
| 28 | 29 | 30 | |||||||
| |||||||||