Direktlänk till inlägg 11 december 2015
Behoven måste stå i fokus och Vård skall alltid ges efter behov två rubriker som redan innan de gick till tryck är överspelade när vi läser PD:s förstasida att Praktikertjänst är redo att ta över.
Socialdemokraterna har nu sätt in det tunga artilleri för att försvara en fortsättning av att behålla Närhälsan i Åmål i offntlig regi. Regionrådet Helene Eliasson ( s ) och jim Aleberg (s) andre vise ordförande i Hälso-sjukvårdsstyrelsen i Västra Götaland. Med rubriken behoven måste stå i fokus så försöker man få till det som om det är frågan om lönsamhet. Att primärvården skall tjäna pengar. Man gör fotfarande sken av att Åmål kommer att förlora Vårdcentralen men det ser vi dagens PD att så är inte fallet
.
Det finns intressenter som vill ta över. Frågan är väl då om man inte uppfyller behovet för medborgarna i primärvården i Åmål med en annan lösning än den som nu finns och som inte
har fungerat i åratal. Prata om falsk marknadsföring för att få gehör för sina synpunkter. Hur vore det i stället använda ordet slösare och att man inte klarar av att varken hålla en bra standard på servicen eller hålla sig till den budget som alla andra hälsocentraler har att rätta sig efter, beräknade på antal listade på centralerna.
Man fortsätter i inslaget med samma argument genom en retorisk påstående till ledningen att skälet är att de inte är lönsamma. Men herre Gud hur tänker man inom Socialdemokratin. Försöker man få till att våra hälsocentraler skall generera kapital till huvudorganisationen när det i stället är precis tvärt om. Man förbrukar mer pengar än man får in och har gjort det i åratal.
När privata vårdcentraler klarar sin uppgift med vad man får av listningen med ett resultat som är lika bra kanske bättre många gånger så skriker de offentligt drivna efter mer skattemedel år efter år. Att man sedan också kan ta ut en vinst i de privata verksamheterna sticker i ögonen på både vänstern och Socialdemokraterna.
Tänk att de privata med samma listpengar kan ta ut en vinst medan de offentliga måste be om mer skattepengar. En dålig affär för medborgarna när det visar sig att vi får ut mer sjukvård för pengarna i privata regi än i offentlig även om man tar ut en vinst .
Men det gäller det till varje pris försöka dölja genom att prata om lönsamhet, behovet och försöka få till det att patienterna kommer i kläm och att personalen blir lidande . Nu har vi inte primärvård för att personalen skall ha ett arbete att gå till utan för att vi skall få en fullvärdigt service inom sjukvården.
Jag vill bara påminna om hur det var innan vi fick in den privata Balderkliniken i Åmål .Under socialdemokraternas styrning i landstinget. Var fanns behovstanken då för patienterna när man stängde centralerna kl 16 vardagar och lördag söndag stängt. Då fick medborgarna snällt hasa sig till andra vårdcentraler utanför kommungränsen. Är det den ordningen där personalens behov går före medborgarnas man drömmer om att få tillbaka ?
Det var väl först när privata Balderkliniken kom in på banan som problemen på den offentliga började när det helt plötsligt blev tvingade att följa efter och låta medborgaren behov komma i centrum inte de anställdas.
Men som vanligt så klarar inte vänstern av synligheten av att det blir billigare för skattebetalarna med privatvård och många gånger bättre än att stöna sig kvar i ett system där man hela tiden lutar sig tillbaka och löser det med skattehöjningar när det tryter i kassan och man inte klarar av sina åttagande och budget.
tn
<br" alt="" />OoM5AAAAgAElEQVR4nOy917NlyXXm98vMbY693lR1uUZ3A90NNMAZzNCM
zMyTQhH6N/UuRSj0pCBnNKPRiARIgiBMW3R1dZevW9cdt11m6iHNzn3qNofUDEkFiF1x49
Y9JnfuzJW5vvUtk+J//pP/3RpjsNZirSVe2mCMQUqJEAJhQQgBgLUWYd1vlYn4lfA+gDUCay1SSteu7j8j
hEDKDCEE1uqt12X8f9pm+...
Insändardebatten i PD där Åmålsborna träter om var centrum ligger och hur våra politiker i Åmål skall gå vidare i vad som i fortsättningen skall bli det nya handelscentrumet i staden.. I bland undrar man var det sunda förnuftet finns int...
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
|||
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
| 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | |||
| 28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
| |||||||||